Zasilacze impulsowe – wskazówki dotyczące wyboru

W poniższym artykule dowiemy się na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zasilaczy, dokładniej ujmując zasilaczy impulsowych. Wyjaśnijmy sobie na starcie czym jest zasilacz?

Najkrócej jak się zatem da, zasilacz jest urządzenie, które służy do dopasowania dostępnego napięcia w odniesieniu do wymagań zasilanego urządzenia.
Omówmy zatem zasilacze impulsowe, które umieszczone są niemalże w każdym urządzeniu, podłączanym do gniazdek elektrycznych, które posiadamy w domu (urządzenia na 230 V) na przykład: sprzęt RTV, komputer, ładowarka do telefonu komórkowego.
Na rynku znajdziemy dużą ilość zasilaczy, które różnią się parametrami technicznymi, producentem (najpopularniejsze Cabur, Mean Well, Adel System, Comatec), jakością czy ceną. Jaki zatem mamy wybrać najlepszy zasilacz jeśli nie jest się specem od zasilaczy?
Przejdźmy zatem do wskazówek:

Zasilacz ma być niezawodny i to jest rzecz niepodważalna. Zasilacz impulsowy powinien gwarantować stabilne napięcie przy jednoczesnej wydajności tak by mógł pracować w trudnych warunkach to znaczy przy niestabilnym napięciu sieciowym (np. poniżej wartości nominalnej), zmiennym obciążeniu (zasilacz stabilizować powinien napięcie minimum na poziomie +/- 10 % jego wartości nominalnej) czy wysoka temperatura (w szafach sterowniczych temperatura osiąga temperaturę nawet po 50 °C).
Zasilacz, który ma zapewnić nam stabilną pracę w powyższych warunkach powinien posiadać jak najmniejsze wymiary. Specyfikację techniczną interesującego nas zasilacza znajdziemy w karcie katalogowej produktu.

UL-Listed 12V Power Supplies
źródło: http://flic.kr/p/dekWPC

Przy przeglądaniu karty katalogowej, zwróćmy uwagę głównie na sprawność urządzenia. Sprawność zasilacza jest niebywale ważna gdyż ma bezpośredni wpływ na temperaturę zasilacza. Im mniejsza jest sprawność, tym więcej ciepła będzie wydzielał zasilacz. Zasilacze impulsowe, nie powinny mieć sprawności, która jest mniejsza niż 80%. Warto pamiętać również o tym, że im wyższa jest moc danego zasilacza tym większa musi być jego sprawność.
Zasilacz posiada również taki parametr jak: dopuszczalna temperatura. Wysokie temperatury mogą skrócić żywotność zasilacza, a tym samym powodując, iż wykorzystana zostanie jego niepełna moc lub uruchomione zostanie zabezpieczenie, które go wyłączy.
Należy pamiętać, iż zasilacz elektryczny znajduje się w szafie sterowniczej wraz z innymi urządzeniami, które same w sobie wydzielają ciepło.
Podsumowując wybór zasilacza zwróćmy uwagę na sprawność zasilacza, dopuszczalną temperaturę, wymiary a następnie na moc znamionową, prąd ograniczenia, napięcie wejściowe, znamionowy prąd wyjściowy. Jeśli nie posiadacie wiedzy na temat wspomnianych przed chwilą cech warto znaleźć sklep elektryczny i zapytać specjalistów o interesujący nas produkt z zakresu automatyki przemysłowej czy osprzętu elektrycznego.
artykul pochodzi z serwisu www.artykuly.marleny.pl

Podobne artykuły